Kairi Kivirähk: Universaalne raamatukogu ja salapärane kosmovisioon tänapäeva maiade maailmas

Artikkel ilmus esimest korda 15. aprillil Novaatoris. Toimetas Jaan-Juhan Oidermaa.

 

Maiade kirik nagu ka vanade eestlaste kirikuks on mets, hiiepaigad ning pühapaigad

Maiade kirik nagu ka vanade eestlaste kirikuks on mets, hiiepaigad ning pühapaigad Autor/allikas: Holden Davies

 

Guatemalas tehtud välitöödel kummutas Kairi Kivirähk müüdi maiade verejanust. Tänapäeval elavatele maiadele on oluline hoopis harmoonia, koostöö ja austus kõige elava vastu.

 

Kunagised hirmuteod kirjutasid tänapäeva maiad olmeekide ja tolteekide arvele, kes tõid julmad ohvririitused endaga maiade aladele kaasa. Samuti selgus Kivirähki tööst, et 2012. aasta ennustust maailmalõpust mõisteti läänemaailmas valesti. Maiade päevahoidja ehk spirituaalne juhi sõnul saabus vaid uus batun: maiade ajaarvamise 5126-aastane tsükkel.

 

Raske on olla maia 

Guatemalas läbiviidud uuringu põhjal valmis minu magistriprojekt  “Tänapäeva maiade uskumused ja eluviis” mis koosnes lisaks kirjalikule osale ka 45-minutilisest dokumentaalfilmist. Töö keskendus Guatemalas elavate maiade uurimisele, kes on kas tervendajad, tseremooniameistrid või maiade vanematekoja liikmed. Tänapäeval ei ole lihtne olla maia usku: 2010. aasta seisuga on 47 protsenti riigi rahvastikust katoliiklased. Maiade vanausku järgib vaid 0,4 protsenti rahvastikust ehk ligikaudu 60 859 inimest. Maiade traditsioonide ja kultuuri järgimine on olnud ühiskonnas taunitav ning alles 25 aastat tagasi lõpetas sõjavägi maiade tseremooniate laiali saatmise.

Paljud kohalikud arvavad, et maiad tegelevad musta maagia või nõidustega Autor/allikas: Kairi Kivirähk

 

Paljud kohalikud arvavad, et maiad tegelevad musta maagia või nõidustega ning kardavad nende avalikel tseremooniatel osaleda. Maiad on oma kultuuri salaja edasi viinud ning vanematekoda sai vaid mõned aastad tagasi tuletseremoonial teadmise, et on aeg hakata informatsiooni nende tegutsemise kohta laiali jagama.

 

Unetasandi tarkused, sauna- ja tuleriitused ning kalender

Maiade tervendajad väitsid, et saavad infot patsiendi ravimiseks läbi unetasandi, kus nad suhtlevad teadvel olles taimede elementidega ning õpetajate vaimudega. Unetasand ehk astraaltasand on maiade jaoks kui universaalne raamatukogu, mis hõlmab endast kogu nende jaoks olulist informatsiooni.

 

Maiade õpilased saavad erinevaid ülesandeid unetasandil. Maia tervendaja jagas enda lugu, kuidas talle unes selgitati kuidas pühapaika jõuda ning kuidas seal riitust korraldada. Samuti saavad nad unetasandi kaudu ettenägevaid ennustusi tänu millele küla hoiatada põlengu või maavärina eest.Välitööl märkasin palju sarnasusi ka Eesti loodususkumuste ja maiade omaga. Näiteks on kasutusel kaheksakanna sümboolika, toimub suhtlus puudega ning nelja elemendiga ning eksisteerib saunatraditsioon.Maiade sauna nimetatakse “Tuj” või “Temascal” ja seda kasutatakse sünnituste ja rituaalide tegemise kohana. Saunarituaal koosneb laulmisest ning kakao ja saviga keha kokkumäärimisest.Teine oluline rituaal on tuletseremoonia, kus ühendutakse vaimumaailmaga, tänatakse, tuuakse ohvriande, milleks on küünlad, lilleõied, suhkur ja muu magus. Tuletseremoonial lauldakse ning visatakse kakaoube ja seemneid lõkesse, et vabaneda ebavajalikust energiast ning tuua küllust ja tervist.

 

 

Maiade kirik nagu ka vanade eestlaste kirikuks on mets, hiiepaigad ning pühapaigad. Oluline osa maiade elust on nende pühapaikade vaimudega suhtlemisel ning neile teenete tegemisel. Maiade sõnastikus pole sõna “haigus”. Nad nimetavad seda “tasakaalutuseks”. Inimese tavaolek peaks olema tasakaal, mis tähendab, et keha, vaim, meel ja emotsioonid on kõik tasakaalus. Kui lääne meditsiinis nähakse inimese keha kui mateeriat, rakku, keemilist kooslust, siis maiad näevad selles peamiselt energia aspekti.Kui keegi tuleb abi saama, tehakse kõigepealt talle maiade astroloogiline kaart ning seda arvestades otsustatakse, kuidas probleem inimese elus lahendada. Tervendajad väitsid, et enamik haigusi on seotud perekonnasuhetega ning kui inimene suudab andeks paluda või andestada saab alles tervenemine, koos ravimtaimede abiga, alata. Maailmalõpu ettekuulutuste läbi kuulsaks saanud kalendril on maiade elus väga tähtis ja praktilist tähendust omav koht. Maiad kasutavad kalendrit Chol Q’ij oma igapäevastes tegemistes. Kalender määrab ära tegevused, mille tegemist konkreetse päeva energia soosib.Igal inimesel on oma sünnikaart, märk ja number, mis avab neile nende missiooni siin maailmas, nende anded ja oskused. Maiade kalendris on 20 sodiaagimärki, mida kutsutakse Nawalideks. Neid märke peetakse pühadeks ning maiade tuletseremooniatel kutsutakse kõik need vaimud kohale ja tänatakse neid.

 

Kolm põhimõtet

Maiade maailmavaate aluseks on kolm peamist põhimõtet: harmoonia, koostöö ja austus kõige elava vastu. Maiade tervitus “In Iak’ch” tähendab “Olen teine sina”. Maiad usuvad, et õppides nende pärimust on võimalik elustada ka Euroopa põliskultuuri säilmed ning meie juurteadmised tagasi tuua. Maiade uskumused on tohutult kirjud, nende tseremooniad täis värvilisi detaile ja eksootilist muusikat. Just seetõttu pidasin ka vajalikuks lisaks kirjalikult magistritööle luua filmi kaudu ka visuaalne ettekujutus kõigest kogetust. Praegu loon tänapäeva maiadest täispikka dokumentaalfilmi.

 

Loe magistritööd “Tänapäeva maiade uskumused ja eluviis” täies mahus.

Magistriprojektiga saab tutvuda siin: https://www.youtube.com/watch?time_continue=5&v=ExRgtNFcF_c&feature=emb_logo

 

Tahad mõista inimest – õpi tundma tema uskumusi. Tartu Ülikooli Usuteaduskonna sisseastumise info leiad siit: https://www.us.ut.ee/et/Sisseastumine

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *